6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
Oznaki rozpoznawcze

 

logo_smOznaka Rozpoznawcza określa zaszeregowanie żołnierza do określonego rodzaju wojsk, służby czy też jednostki wojskowej. Tradycja noszenia takich oznak jest stosunkowa młoda. Wywodzi się ona z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, gdzie wprowadzono je na wzór odznak noszonych przez Brytyjczyków.

Bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej oznaki takie nie były używane. Po raz pierwszy wprowadził oznaki rozpoznawcze w 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno - Desantowej, jej do ówczesny dowódca -gen. dyw. Edwin Rozłubirski (Rozkaz Nr 55 z dnia 11 maja 1963 r.) Odznaki te nie znalazły jednak uznania w oczach przełożonych Generała, wobec czego zaprzestano ich noszenia na początku 1965 roku. Do pomysłu tego powrócił Dowódca 6 PDPD we wrześniu tegoż roku, w związku z udziałem Dywizji w Ćwiczeniach Układu Warszawskiego p.k. "Burza Październikowa". Zlecił on wykonanie projektu oznaki st. sierż. sztab. Zbigniewowi Ślusarczykowi. Przedstawiony przez niego projekt Dowódca zatwierdził i właśnie z nim 6 PDPD wystąpiła na tych ćwiczeniach, które odbyły się na terenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Ministerstwo Obrony Narodowej usankcjonowało tę oznakę Zarządzeniem Nr 15/ MON z dnia 5 maja 1967 r. (Dz. Rozk. MON nr 6, poz. 3). Początkowo symbole oznaki w kolorze białym, umieszczano na podkładce koloru bordo, o średnicy 70 mm. Później wprowadzone inne kolory podkładek dla oznak noszonych na mundurach polowych przez poszczególne Oddziały i pododdziały Dywizji. (Dowództwo i Sztab oraz pododdziały dywizyjne - kolor bordo, 5 dam - czarny, 16 bpd - niebieski, 8 bzab - fioletowy, 10 bpd - brązowy, 126 bplot - żółty z czarnym rysunkiem). Ogółem w latach 1967-1986 występowało ok. 20 różnych kolorów podkładek. Zarządzeniem MON z dnia 12 kwietnia 1972 r. Oznaka Rozpoznawcza 6 PDPD, została uznana za oznakę Organizacyjną Wojsk Powietrzno - Desantowych. W 1986 roku zmniejszono jej średnicę do 65 mm oraz zredukowano ilość kolorów. Aktualnie w 6 Brygadzie Desantowo – Szturmowej występuje pięć kolorów podkładek (Dowództwo, Sztab i 6 bdow. - bordowy, 6 bdsz - niebieski, 16 bpd - czerwony, 18 Bielski bdsz - brązowy, 6 batalion logistyczny - popielaty). W ciągu minionych 35 lat wzór oznaki nie uległ zmianie, przez co stał się jednym elementów bogatych już dzisiaj tradycji, jakimi mogą się poszczycić "Czerwone Berety". Oznaka ta jest dobrze znana nie tylko w kraju, ale także po za jego granicami, wszędzie tam, gdzie spadochroniarze 6 BPD pełnią służbę w Siłach Pokojowych ONZ i NATO.

 

Aktualne oznaki rozpoznawcze.
 
logo_sm
 Oznaka rozpoznawcza 6 Brygady Powietrznodesantowej

 logo_nieb

Oznaka rozpoznawcza 6 batalionu  powietrznodesantowego

 logo_sm

Oznaka rozpoznawcza 6 batalionu dowodzenia 

 logo_czer

Oznaka rozpoznawcza 16 batalionu powietrznodesantowego 

 logo_braz

Oznaka rozpoznawcza 18 Bielskiego batalionu powietrznodesantowego

6blog

Oznaka rozpoznawcza 6 batalionu logistycznego

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych