6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
ODSZEDŁ ŻOŁNIERZ 1 SAMODZIELNEJ BRYGADY SPADOCHRONOWEJ
28.02.2017
28.02.2017 roku w Grodźcu w woj. opolskim odbyły się uroczystości pogrzebowe kpt. Józefa Wojdyły, spadochroniarza, uczestnika operacji


W piątek 24 lutego 2017 roku odszedł jeden z ostatnich żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej mieszkających w Polsce. Uroczystości pogrzebowe odbyły się we wtorek 28.02.2017 roku w miejscowości Grodziec koło Ozimka w województwie opolskim.

Podczas uroczystości obecna była wojskowa asysta honorowa. Kompanię honorową wystawili żołnierze 6 batalionu powietrznodesantowego z Gliwic a poczet sztandarowy ze sztandarem 6 Brygady Powietrznodesantowej żołnierze dowództwa brygady.

W imieniu wszystkich spadochroniarzy cześć zmarłemu żołnierzowi Sosabowskiego oddał obecny na uroczystości Dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej gen. bryg. Grzegorz Hałupka.
***
 

Józef Wojdyła urodził się 19 kwietnia 1924r. w Biłce Szlacheckiej pod Lwowem. Gdy miał 15 lat, wraz z rodziną, wywieziony został na Syberię w okolice Nowosybirska. Jesienią 1941 r. do syberyjskich zesłańców dotarła wiadomość o tworzeniu polskiej armii pod dowództwem gen. Andersa przy południowej granicy ZSRR. Tak rozpoczęła się długa droga powrotu Józefa Wojdyły do Polski.

 

„Józef  Wojdyła - żołnierz, który w czasach wojny przeszedł, przejechał, przepłynął i przeleciał niemal połowę świata, z głęboką wiarą, że do Polski powróci…”
 

W bogatej historii i życiorysie Józefa Wojdyły na szczególną uwagę zasługują jego czyny z czasów II Wojny Światowej kiedy to będąc jeszcze nastolatkiem wstąpił w szeregi 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Na początku 1943r. otrzymał przydział do odbycia szkolenia w ośrodku szkoleniowym wojsk powietrznodesantowych w Szkocji. Po gruntownym przeszkoleniu spadochronowym, 19 maja 1943 r. gen. Sosabowski wręczył mu odznakę spadochronową, na odwrocie której wygrawerowano napis „Tobie Polsko”.

 

W dniu 21 września 1944 r., w trzecim dniu walki, Józef Wojdyła z numerem 970 zrzucony został w desancie w rejonie Driel. Jako członek drugiego batalionu brał udział w dziewięciodniowych walkach na terenie Holandii.

Po zakończeniu działań bojowych Jozef Wojdyła powrócił do Leven (Szkocja). Tam z rąk gen. Sosabowskiego, za udział w walce, otrzymał spadochroniarskiego orła ze złotym wieńcem laurowym w szponach (z wygrawerowanym na wieńcu numerem 970). Dotychczasowa zwykła odznaka spadochronowa stała się odtąd jego bojową odznaką spadochronową.

W 2011 roku awansowany został przez Ministra Obrony Narodowej do stopnia kapitana.
 

Józef Wojdyła, Anglia, rok ok. 1945-1946


Tekst: por. Agata Niemyjska
Zdjęcia: Sebastian Brzezina (SB)

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych