6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
125 ROCZNICA URODZIN GEN. SOSABOWSKIEGO
10.05.2017
8 maja 2017 w dniu 125. rocznicy urodzin dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, na Placu Polskim w miejscowości Driel w Holandii odbyła się uroczystość symbolicznego chrztu nowej odmiany tulipana - "Generał Stanisław Sosabowski".


W tej to właśnie miejscowości pod Arnhem pamięć o bohaterskim generale Sosabowskim i jego żołnierzach jest wciąż żywa i pieczołowicie pielęgnowana.

Podczas uroczystości nie zabrakło spadochroniarzy 6 Brygady Powietrznodesantowej z Dowódcą gen. bryg. Grzegorzem Hałupką na czele.

 

„Jesteśmy głęboko wdzięczni za to wyróżnienie naszego patrona ze strony naszych holenderskich przyjaciół” – powiedział generał Hałupka. I dodał - „Niech nasza przyjaźń rozkwita tak, jak ten kwiat, który jest dla nas – Polaków – symbolem Waszego pięknego kraju”.

 

Tulipan „Generał Stanisław Sosabowski” powstawał przez 25 lat, tworzony przez największego hodowcę tych kwiatów w Niderlandach – Jana Lightharta z Den Helder w Holandii Północnej. Tulipan ten jest wyrazem szacunku Holendrów dla generała Sosabowskiego i jego walecznych żołnierzy.

 

Pierwszą wiązankę tulipanów „Generał Stanisław Sosabowski” pod pomnikiem generała złożyła Sława Tomczyk-Sosabowska, matka prawnuków gen. Sosabowskiego i synowa Stanisława Janusza Sosabowskiego, syna polskiego dowódcy.

 

W uroczystym chrzcie nowej czerwono-pomarańczowej odmiany tulipana, dokonanym kilkoma kroplami szampana, bo taka jest holenderska tradycja, nie mogło zabraknąć przedstawiciela ambasady RP w Holandii. Charge d’affaires ad interim Piotr Kobza podkreślił, iż generał Sosabowski był bohaterem zarówno dla Polaków, jak i Holendrów.

 

"Tulipan symbolizuje doskonałą miłość, refleksję, świadomość i zaangażowanie. To wszystko charakteryzowało generała. Był całkowicie oddany, aby uwolnić swą ojczyznę, swoją ukochaną Polskę. On i jego żołnierze zostali przeszkoleni do wzięcia udziału w walce o wolność." - podkreślał burmistrz Toon van Asseldonk - burmistrz gminy, do której należy miejscowość Driel.

 

Ponadto, Arno Baltussen szef stowarzyszenia Driel-Polen, które od lat zabiega o dobre imię i uznanie dla Polaków przypomniał, że od 3 lat działa specjalne centrum informacyjne, gdzie prezentowana jest stała wystawa opowiadająca o dokonaniach generała Sosabowskiego i jego brygady.
Tekst i zdjęcia: por. Agata Niemyjska

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych