6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
SPADOCHRONOWY SUKCES
31.07.2017
Po raz drugi w historii Polak stanął na najwyższym podium zawodów Spadochronowego Pucharu Świata w Celności Lądowania. Jeszcze bardziej sensacyjną wiadomością jest to, że zrobił to po raz drugi ten sam człowiek – st. sierż. Rafał Zgierski z 6BPD.

Z doskonałym wynikiem 3 cm w ośmiu skokach zdobył on złoty medal podczas zawodów Spadochronowego Pucharu Świata Peiting 2017. A jak by tego było mało to jednocześnie wywalczył z kolegami z drużyny „Poland Military Team” srebrny medal w klasyfikacji drużynowej.

Zawody rozegrały się w niemieckiej miejscowości Peiting, w dniach 28-30 lipca 2017r. Brały w nich udział dwadzieścia dwie pięcioosobowe drużyny, w tym między innymi zespół Reprezentacji Wojska Polskiego w Spadochroniarstwie – „Poland Military Team”. Poza wspomnianym wcześniej st. sierż. Rafałem Zgierskim, w drużynie startował jeszcze jeden żołnierz z 6 Brygady Powietrznodesantowej – st. kpr. Tomasz Podstawka. Łącznie w klasyfikacji indywidualnej mężczyzn było dziewięćdziesięciu pięciu zawodników, a w klasyfikacji indywidualnej kobiet siedemnaście zawodniczek.

W zawodach Pucharu Świata wszyscy zawodnicy mają do wykonania po osiem skoków na celność lądowania, a minimalna liczba kolejek skoków do rozegrania zawodów wynosi cztery. W chwili obecnej skoki wykonuje się na elektroniczny dysk z centrem (wynik 0 cm) o średnicy 2 cm, a pomiar dokonywany jest co 1 cm, tylko do 16 cm. Daje to pewien wgląd, jak trudno jest osiągnąć to co zrobił spadochroniarz z „Szóstej”, który w ośmiu skokach miał łącznie uzbierane trzy centymetry.

Pierwszy dzień zawodów nie przyniósł nawet minimum skoków. Z powodu złej pogody zawodnikom udało się wykonać tylko po jednym skoku. Dopiero następnego dnia (sobota) pogoda pozwoliła wykonywać bez przeszkód skoki. Od godziny ósmej rano do 18.30 wszyscy zawodnicy mieli wykonane po siedem skoków. Praktycznie od trzeciego skoku Rafał Zgierski znajdował się na pierwszym miejscu, a „Poland Military Team” na drugim. Jest to tym ważniejsze, że zawody w Peiting słynną z bardzo trudnych warunków do wykonywania skoków spadochronowych na celność lądowania. Rozstrzygnięcie przyniósł jednak dopiero niedzielny poranek i ostatnia kolejka skoków. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył włoski zespół „ITALIA”, drugie miejsce zajął „POLAND MILITARY TEAM”, a miejsce trzecie szwajcarska drużyna „CISM SUISSE 1”. W klasyfikacji indywidualnej mężczyzn na drugim miejscu uplasował się Paolo Filippini z Włoch, a na miejscu trzecim Gernot Alic z Austrii. Obydwaj z wynikiem siedem centymetrów. O klasyfikacji zadecydowała dopiero ilość wyników 1 cm u każdego z zawodników.

Gratulujemy twórcom tego ogromnego sukcesu polskiego spadochroniarstwa!