6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
W HOŁDZIE BOHATEROM
03.08.2017
01.08.1944 - żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej pamiętają! Nie tylko w Polsce ale również w Kosowie spadochroniarze uczcili pamięć wielkiego męstwa i bohaterskiego czynu Powstańców Warszawskich.Obchody Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w Krakowie od koncertu Orkiestry Wojskowej w Krakowie na Rynku Głównym. Punktualnie o godzinie 16.30 rozbrzmiały pierwsze nuty muzyki patriotycznej zbierając wokół grającej Orkiestry nie tylko tłumy mieszkańców ale także wielu turystów.
 
Również Klub 6BPD przygotował coś specjalnego na ten dzień. O godzinie 18.00 w Sali widowiskowej rozpoczął się koncert w ramach międzynarodowych spotkań pianistycznych „Krakow Piano Summer”. Podczas niego 10 młodych artystów ze Stanów Zjednoczonych dało popis wspaniałej gry na fortepianach. Między innymi zabrzmiały utwory Chopina, Paderewskiego, Gershwina i Ginastera.
 
Zwieńczeniem krakowskich obchodów 73 rocznicy Powstania Warszawskiego była Uroczysta zbiórka na Placu Matejki podczas których złożone zostały kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
 
Także w Polskim Kontyngencie Wojskowym KFOR w Kosowie miała miejsce uroczysta zbiórka, w trakcie której przypomniane zostały wszystkim zebranym żołnierzom okoliczności wybuchu oraz konsekwencje Powstania Warszawskiego a ksiądz kapelan odczytał Apel Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka, Z kolei po południu żołnierze XXXVI zmiany wzięli udział w projekcji cyklu filmów historycznych na temat Powstania Warszawskiego.


 

***
 
1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
Święto to jest obchodzone corocznie od 1 sierpnia od 2010 roku. Zostało ono ustanowione w 2010 r. w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego - tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie Stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków (Ustawa z dnia 9 października 2009 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego (Dz.U. 2009 nr 206 poz. 1588).

 


 

 

Tekst: por. Agata Niemyjska
Zdjęcia: Marcin Gil (MG), Agata Niemyjska (AN), Sebastian Brzezina (SB)
 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych