6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
WYRUSZYLI NA JASNĄ GÓRĘ
10.08.2017
Wśród ponad 700 żołnierzy, pracowników wojska ich rodzin oraz osób zabezpieczających, którzy 5 sierpnia ruszyli w XXVI pielgrzymkę wojskową na Jasną Górę nie zabrakło spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej.


Przed wyruszeniem na trasę żołnierze otrzymali znaczki pielgrzymkowe.
 
Wymarsz wojska spod katedry rozpoczął się o godzinie 6:50. Pielgrzymom przygrywała do marszu Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Żołnierze udali się na Plac Zamkowy, gdzie spotkali się z pątnikami pielgrzymki akademickiej.
 
Do pielgrzymów w mundurach dołączył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który pobłogosławił zgromadzonych na Placu Zamkowym pątników i oficjalnie dał znak do wymarszu grup.
 
Pątnikom w mundurach towarzyszy 10 kapelanów Ordynariatu Polowego. Także grupy zagraniczne przyjechały ze swoimi duszpasterzami. 14 sierpnia pielgrzymi w mundurach spotkają się na Przeprośnej Górce w sanktuarium Ojca Pio, gdzie odprawiona zostanie uroczysta Eucharystia, a następnie żołnierze ruszą w stronę ostatniego etapu pielgrzymki, Aleją NMP przed obraz Matki Bożej, gdzie nastąpi akt zawierzenia wojska Maryi, Hetmance Żołnierza Polskiego i zakończenie pielgrzymki.

***


Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę ruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą, tzw. paulińską. Od tamtego czasu co roku pątnicy w mundurach pielgrzymują przed ikonę Matki Bożej Częstochowskiej. Tylko raz pielgrzymka z powodu tragicznej powodzi w 1997 roku została odwołana.
 
Źródło: ordynariat.wp.mil.p
Zdjęcia: 6BPD

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych