6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
ŚWIĘTO 18-NASTKI
06.10.2017
5-6 października 2017r. bielscy spadochroniarze nie tylko obchodzili swoje święto ale również towarzyszyli młodym żołnierzom III turnusu służby przygotowawczej, którzy złożyli przysięgę wojskową.


Tradycyjnie już, spadochroniarze 18 batalionu rozpoczęli swoje święto Uroczystym Capstrzykiem, który zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym odbył się w godzinach wieczornych i był poprzedzony Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Odczytaniem Apelu Poległych i oddaniem salwy honorowej uczczono pamięć żołnierzy, którzy polegli w służbie Ojczyzny. W uroczystości udział wzięli liczni zaproszeni goście w tym rodziny poległych Spadochroniarzy.

W drugim dniu obchodów święta batalionu, odbyła się Uroczysta Zbiórka i Dzień Otwartych Koszar. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Dowódca 6 BPD gen. bryg. Grzegorz Hałupka oraz Dyrektor Generalny MON pan Bogdan Ścibut. Na Święcie nie zabrakło byłych i obecnych dowódców batalionów, przedstawicieli władz lokalnych oraz służb mundurowych.

Ja Żołnierz Wojska Polskiego...
W tym roku Uroczysta Zbiórka, miała szczególnie podniosły charakter. Żołnierze III turnusu służby przygotowawczej, którzy szkolą się w 18 batalionie, złożyli przysięgę wojskową.
Czym jest złożenie przysięgi trafnie ilustrują słowa dowódcy 18 batalionu, skierowane do elewów:
„Dzisiejszy dzień jest jednym z najważniejszych w Waszym życiu. Po złożeniu przysięgi staniecie się pełnoprawnymi żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wypowiadając jej słowa, weźmiecie na siebie wielką odpowiedzialność. Jednak w pełni przekonany jestem, że jej podołacie.” – powiedział dowódca 18 batalionu powietrznodesantowego, podpułkownik Rafał Kowalski.
Licznie zgromadzone rodziny, nie kryły dumy i wzruszenia. Również do nich zwrócił się dowódca batalionu  podkreślając niebagatelną rolę rodziny w procesie patriotycznego wychowania nowych pokoleń: „Dziękuję Wam, że wychowaliście swoje dzieci na ludzi prawych. Gotowych poświęcić swoje życie dla tego, co dla nas wszystkich najświętsze - dobra naszej ojczyzny Rzeczypospolitej Polskiej. Bądźcie z nich dumni, że jako ochotnicy służą słusznej sprawie”.
Po zakończeniu uroczystości Elewi udali się na swoje pierwsze przepustki, by w rodzinnym gronie świętować ten dzień.

Obchody święta batalionu, były również ważnym wydarzeniem dla żołnierzy, którzy wykonując swoje pierwsze skoki spadochronowe, uzyskali tytuł skoczka. Zostali oficjalnie mianowani spadochroniarzami oraz uroczyście wręczono im Odznaki Skoczka Wojsk Powietrznodesantowych.

Jak zwykle podczas Dnia Otwartych Koszar, ogromnym zainteresowaniem licznie przybyłej publiczności, cieszyły się pojazdy, broń i sprzęt, którymi na co dzień posługują się bielscy spadochroniarze.Tekst i zdjęcia: 18bpd


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych