6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
RAJD PAMIĘCI
28.09.2017
27 września 2017 r. żołnierze kompanii szturmowej z 16 batalionu powietrznodesantowego wyruszyli w trasę Rajdu Pamięci por. Daniela Różyńskiego, który zorganizowano w Beskidzie Wyspowym.


Trasa mierząca 25 km długości, rozpoczynała się przy przełęczy Gruszowiec, następnie prowadząc przez szczyty Ćwilin, najwyższy szczyt pasma - Mogielica oraz Jasień, kończyła się w miejscowości Lubomierz. Celem rajdu było upamiętnienie postaci por. Daniela Różyńskiego, który po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu w 2003 r. rozpoczął swoją służbę wojskową w 3 kompanii szturmowej na stanowisku dowódcy plutonu w 16bpd. W lipcu 2004 r. wyjechał na misję do Iraku jako dowódca plutonu szturmowego wchodzącego w skład 1 Brygady Grupy Bojowej - Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.

12 września 2004 r. dowodzony przez niego pluton szturmowy wpadł w zasadzkę. Por. Różyński nie zważając na niebezpieczeństwo, próbował wyprowadzić swoich żołnierzy z pod ostrzału przeciwnika, zostając przy tym śmiertelnie rannym. We wspomnieniach żołnierzy 3 kompanii por. Różyński dał się zapamiętać jako dowódca stawiający na pierwszym miejscu dobro swoich podwładnych. Był wszechstronnie wysportowany - biegał na orientację, wspinał się w górach oraz wykonywał skoki ze spadochronem. Gdyby nie jego tragiczna śmierć, z pewnością niejeden raz prowadziłby w Beskidach 3 kompanię szturmową jako jej dowódca.


Źródło: 16bpd

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych