6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
STRZELNICA SK-200 OTWARTA
24.10.2017
24 października w Bielsku-Białej po trzech latach intensywnej pracy odbyło się uroczyste otwarcie krytej strzelnicy SK-200. Jak podkreślił dowódca 18 batalionu powietrznodesantowego, podpułkownik Rafał Kowalski: "Strzelnica ta stanowi ...


... uzupełnienie obiektów szkoleniowych 6 Brygady Powietrznodesantowej w podbeskidzkim kompleksie”.

Budowę strzelnicy znajdującej się na terenie ponad czterdziestohektarowego kompleksu Garnizonowego Ośrodka Szkolenia (GOSz) Mikuszowice rozpoczęto w 2014 roku. „Aktualny stan i możliwość użytkowania tego nowoczesnego obiektu jest efektem trudu, pracy i zaangażowania wielu osób” – powiedział Szef Rejonowego Zarządu Infrastruktury Kraków, pułkownik Przemysław Breliński. „Życzę użytkownikom aby był on w pełni wykorzystywany i podnosił poziom wyszkolenia” – dodał płk Breliński.


Otwarcie nowej strzelnicy rozpoczęło się od poświęcenia jej przez księdza kapelana, następnie uroczyście przecięto wstęgę. Nie zabrakło inauguracyjnego pierwszego strzelania – pierwszy strzał oddał dowódca 6BPD, gen. bryg. Grzegorz Hałupka. GOSz Mikuszowice to jednak nie tylko strzelnica. Możliwości wykorzystania tego kompleksu pokazali zebranym gościom spadochroniarze bielskiego batalionu podczas odbywających się zajęć zintegrowanych. W ramach trzech bloków szkoleniowych: ogniowego, specjalistycznego i taktycznego swoje umiejętności doskonalili żołnierze całego batalionu - bo właśnie taką pojemność (batalionu) ma GOSz.

Dzięki oddaniu do użytkowania 200 metrowej krytej strzelnicy GOSz Mikuszowice w połączeniu z pozostałymi obiektami bielskiego kompleksu (Jezioro Żywieckie, Lipowa, Aleksandrowice, Szczyrk, Góra Żar, elektrociepłownia Tauron, rejon Podbeskidzia) tworzy całoroczną bazę do szkolenia pododdziałów „lekkich” w warunkach miejskich, górskich i wodnych. Góry, las i woda to nic innego jak: taktyka, wspinaczka, szkolenie spadochronowo-desantowe – w tym skoki spadochronowe i zrzuty tary ciężkiej, współpraca ze śmigłowcami, ratownictwo medyczne i wodne, marsze kondycyjne z taktycznym marszobiegiem spadochroniarza na czele, narciarstwo i wiele innych.


Tekst i zdjęcia: 6BPD

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych