6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
OSTRE STRZELANIE SPADOCHRONIARZY ARTYLERZYSTÓW
16.11.2017
W dniu 13.11.17 na OSP Toruń rozpoczęło się zgrupowanie poligonowe artylerzystów 6 Brygady Powietrznodesantowej.


W czasie szkolenia skupiono się na szybkim wywołaniem i celnym prowadzeniem ognia z moździerzy amunicją bojową. Przeprowadzono szereg strzelań indywidualnych i zespołowych, które szlifowały artyleryjskie rzemiosło.

W dniu 15.11 przeprowadzono zajęcia dotyczące praktycznej realizacji procedur CFF – Call for Fire amunicją bojową. Zajęcia skupiły się na współdziałaniu elementów rozpoznawczych oraz rzutu ogniowego. W ramach Połączonego Wsparcia Ogniowego wykonano także wskazywanie celów dla Lotnictwa Wojsk Lądowych przy użyciu amunicji dymnej. Podczas zajęć skupiono uwagę na praktycznym działaniu elementów rozpoznawczych – drużyn dowodzenia, podczas zajmowania Punktów Obserwacyjnych, prowadzenia rozpoznania przeciwnika i terenu oraz wywoływania ognia własnej artylerii według procedur Call For Fire. Wykonano także praktyczne zadymianie terenu. W zajęciach uczestniczyli żołnierze-artylerzyści Armii USA z 1 Dywizji Kawalerii. W ramach wspólnej wymiany doświadczeń omówiono sposoby prowadzenia rozpoznania celów naziemnych na potrzeby rażenia oraz prowadzenia ostrzału, również podczas  współdziałania z innymi rodzajami wojsk.

Na zakończenie zajęć artylerzyści  6BPD złożyli  wizytę w bazie żołnierzy amerykańskich stacjonujących na poligonie w Toruniu, gdzie zostali zapoznani ze sprzętem artyleryjskim używanym przez wojska sojusznicze.Tekst i zdjęcia: ppłk Piotr Męczyński

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych