6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
PIERWSZA TAKA WIGILIA
15.12.2017
Pod jednym dachem, 6 Brygady Powietrznodesantowej, odbyło się w piątek 15 grudnia 2017r. spotkanie opłatkowe wszystkich Służb Mundurowych garnizonu Kraków oraz Służb Województwa Małopolskiego i Miasta Kraków.


Gospodarzem uroczystego spotkania był Dowódca Garnizonu Kraków – Dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej, generał brygady Grzegorz Hałupka, a w śród organizatorów znaleźli się: 6BPD, Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie, Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie, Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych, Centrum Operacji Lądowych – Dowództwo Komponentu Lądowego, Jednostka Wojskowa NIL, Oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowie, Straż Miejska Miasta Krakowa, Agencja Mienia Wojskowego oddział Kraków, 5 Wojskowy Szpital Kliniczny, 3 Regionalna Baza Logistyczna, 35 Wojskowy Oddział Gospodarczy, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie, 5 batalion dowodzenia, Region Wsparcia Teleinformatycznego, Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie oraz Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Krakowie.

Żołnierze, spadochroniarze i funkcjonariusze wspomnianych służ mundurowych przełamali się opłatkiem wspólnie z szacownymi gośćmi, którzy zaszczycili swoją obecnością tą podniosłą uroczystość. Wśród nich znalazł się Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, który nie tylko złożył życzenia wszystkim zebranym ale także podkreślił wdzięczność za poczucie bezpieczeństwa jakie daje mu widok współpracujących ze sobą i stojących ramię w ramię „mundurowych”. Głos zabrał także Wojewoda Małopolski Pan Piotr Ćwik zaznaczając jak bardzo ważnym jest fakt, że funkcjonariusze i żołnierze się jednoczą nie tylko podczas uroczystości ale także w codziennej służbie. Ten wyjątkowy czas celebrowali z uczestnikami spotkania przedstawiciele korpusu dyplomatycznego,  władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich a także kombatanci działań z okresu II Wojny Światowej i rodziny poległych Spadochroniarzy, którzy odeszli na wieczną wartę wypełniając swoje żołnierskie powinności.

W trakcie spotkania obecni byli również żołnierze XXXVII Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Kosowo Forces. Mimo, iż miało to charakter wirtualny to stanowiło to doskonałą okazję na wzajemne złożenie życzeń. W swoim przemówieniu Dowódca 6 Brygady podziękował żołnierzom przebywającym w Kosowie za ich służbę która przyczynia się do utrwalenia bezpieczeństwa, ładu i porządku w tym regionie, a także życzył im szczęścia, wytrwałości a nade wszystko bezpiecznego powrotu do kraju.

Część oficjalną zakończyło poświęcenie opłatków przez Jego Ekscelencję, po którym wszyscy zebrani przystąpili do składania sobie życzeń, a następnie kosztowania potraw przygotowanych specjalnie na tą okazję. Uczestnikom spotkania czas umilały koncerty kwartetu smyczkowego oraz solistów Klubu 6BPD z akompaniamentem Orkiestry Wojskowej w Krakowie.Tekst: por. Agata Niemyjska
Zdjęcia: Agata Niemyjska (AN), Magdalena Trzebińska-Gawin (MT)


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych