6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
PRZYSZLI ŻOŁNIERZE
12.01.2018
W poniedziałek 08.01.2018 roku rozpoczęło się szkolenie I turnusu służby przygotowawczej. Bramę krakowskiego 6 batalionu dowodzenia przekroczyło ok. 140 elewów.


Przed ochotnikami kilka miesięcy intensywnego szkolenia w trakcie którego młodzi adepci poznawać będą arkana żołnierskiego rzemiosła. Pierwszy okres szkolenia trwający miesiąc zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej. Kolejne trzy miesiące będą czasem intensywnego szkolenia przygotowującego elewów do objęcia konkretnych stanowisk w Narodowych Siłach Rezerwowych.

Rekruci po przekroczeniu bramy 6bdow musieli przejść cały proces wcielenia. Po uregulowaniu szeregu ewidencyjnych formalności, zostali umundurowani i zakwaterowani w pododdziale. Z chwilą rozpoczęcia pełnienia służby, żołnierze służby przygotowawczej w korpusie szeregowych otrzymali tytuł elewa. Wcieleni ochotnicy pochodzą nie tylko z Krakowa, ale również z innych odległych regionów Polski.

 
***


Służba przygotowawcza jest jedną z ochotniczych form służby wojskowej. Służbę tą mogą odbywać ochotnicy posiadający uregulowany stosunek do służby wojskowej (przeniesione do rezerwy bez odbycia służby wojskowej), a także inne osoby (zarówno mężczyźni jak i kobiety) niepodlegające obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego.
Podstawowym zadaniem służby przygotowawczej jest gromadzenie wyszkolonych zasobów osobowych na potrzeby Narodowych Sił Rezerwowych.Źródło: 6bdow

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych