6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI
04.03.2018
W hołdzie "bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu".


Spadochroniarskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 01 marca 2018 r. w spadochroniarskich pododdziałach w Polsce i w rejonie PKW KFOR oraz w miastach stacjonowania żołnierzy z „Szóstej” odbyły się zbiórki i uroczystości upamiętniające prawdziwych bohaterów, którzy zasłużyli na honor i szacunek. Odczytany został list Ministra Obrony Narodowej z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".  Dzień ten był także okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym żołnierzom.

W Krakowie centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (4 marca 2018) rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze na Wawelu sprawowaną przez Jego Ekscelencję Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego – Metropolitę Krakowskiego. Następnie w plenerze Parku Jordana z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej i Sztandarów raport dowódcy kompanii przyjął Dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej gen. bryg. Grzegorz Hałupka. Po podniesieniu flagi państwowej RP na maszt i odegraniu Hymnu Państwowego głos zabrał podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP minister Wojciech Kolarski. Odczytując list Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy do organizatorów i uczestników uroczystości podkreślił rolę żołnierzy powstania antykomunistycznego: „Ich patriotyzm, odwaga i niezłomność stanowią wzór, do którego spontanicznie odwołuje się zwłaszcza młode pokolenie”.

Odczytanie Apelu Pamięci oraz oddanie salwy honorowej poprzedziło wręczenie medalu „Za zasługi dla obronności kraju” oraz aktu mianowania na wyższy stopień wojskowy. Uhonorowany został „Złotym medalem za zasługi dla obronności kraju” kpt. Kamocki Janusz. Odebrał on także mianowanie na wyższy stopień wojskowy – na stopień majora.

Uroczysta zbiórka zakończyła się złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów oraz zapaleniem świec pod pomnikami w Parku Jordana. Delegacja spadochroniarzy złożyła wieńce pod pomnikiem gen. Sosabowskiego oraz gen. Zawackiej.

4 marca w województwie małopolskim oraz w Bielsku-Białej, przy udziale żołnierzy „Szóstej” odbył się także bieg „Tropem Wilczym”  podczas którego uczestnicy dali wyraz największego szacunku żyjącym i poległym Bohaterom.

***

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony ustawą z dnia 3 lutego 2011 roku w hołdzie "bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu". Jego data nawiązuje do egzekucji członków "IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość" wykonanej 1 marca 1951 r. w Więzieniu Mokotowskim.Tekst: por. Agata Niemyjska
Zdjęcia: Agata Niemyjska (AN), Adrian Radwański (AR), Katarzyna Gorzelak (KG)

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych