6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
ŚWIĘTO 16 BATALIONU POWIETRZNODESANTOWEGO
06.04.2018
6 kwietnia 2018 r. na terenie koszar przy ul. Wrocławskiej 82 miały miejsce obchody święta 16 batalionu powietrznodesantowego. Z tej okazji dzień wcześniej w kościele garnizonowym pw. Św. Agnieszki w Krakowie odbyła się uroczysta msza święta.

Apel zorganizowany na tę okoliczność był m.in. okazją do uhonorowania zasłużonych żołnierzy oraz pracowników RON. Za nienaganną służbę i pracę w 16 bpd wręczono nagrody oraz wyróżnienia w postaci Odznaki Pamiątkowej 16 batalionu powietrznodesantowego.

Ponadto zaproszeni goście byli świadkami pożegnania żołnierzy wyjeżdzających na Ukrainę w ramach VIII Zmiany Polskiej Grupy Zadaniowej.

Podczas uroczystości głos zabrał także Dowódca 16 bpd - ppłk Jarosław KOWALSKI, który przypomniał historię batalionu oraz swoich zasłużonych poprzedników. Nie zabrakło także podziękowań złożonych na ręce wszystkich członków spadochronowej rodziny 16 batalionu, którzy nieprzerwanie tworzą chlubne dzieje jednostki.Z kolei Dowódca 6 BPD - gen. bryg. Grzegorz Hałupka wyraził swoją dumę z wysokiego poziomu wyszkolenia żołnierzy 16 bpd i ich dotychczasowych osiągnięć.

Najwięcej emocji, zwłaszcza wśród najmłodszych gości uroczystości, wzbudził dynamiczny pokaz wyszkolenia żołnierzy 16 bpd, który odbył się przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Krakowa.

Po części oficjalnej rozpoczął się Dzień Otwartych Koszar, w którym to sympatycy wojska mogli przekroczyć mury jednostki i skorzystać z atrakcji przygotowanych przez spadochroniarzy specjalnie na tę okazję. Licznie zgromadzeni goście mogli obejrzeć z bliska uzbrojenie, sprzęt i pojazdy wojskowe, czy spróbować słynnej grochówki. Wiele emocji budziło także strzelanie do tarczy, sprawdzenie własnych umiejętności w parku linowym oraz pokonywanie Toru Spadochroniarza.

Oprawę muzyczną zapewnił zespół CZASZA oraz artyści z Klubu 6 BPD. Dodatkowo w organizacji imprezy 16 bpd mógł liczyć na wsparcie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Żandarmerii Wojskowej w Krakowie.

Wszystkim, którzy tego dnia świętowali z nami, serdecznie dziękujemy !


Tekst: Dominika Matejko
Zdjęcia: por. Magdalena Kolarska
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych