6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
RUSZYŁA KOLEJNA ZMIANA JMTG – UKRAINE
16.04.2018
Spadochroniarze z Krakowa w dniu 16 kwietnia 2018r. rozpoczęli szkolenie 2 batalionu powietrznodesantowego 80 BPD (UKR) w International Peacekeeping Security Centre w Jaworowie w ramach Joint Multinational Training Group – Ukraine (JMTG-U).


Obsadę VIII zmiany Polskiej Grupy Zadaniowej (PGZ), sformował oraz przygotował 16 batalion powietrznodesantowy z Krakowa.

Szkolenie jest prowadzone przez ukraińskich instruktorów z Combat Training Centre, a polscy instruktorzy we współpracy z nimi odpowiedzialni są za szkolenie plutonów przeciwlotniczych, przeciwpancernych oraz plutonu ciężkich karabinów maszynowych. Ponadto we współpracy z instruktorami amerykańskimi, kanadyjskimi oraz litewskimi uczestniczą w szkoleniu sztabu batalionu, kompanii wsparcia, plutonu rozpoznawczego, plutonu saperów a także sekcji strzelców wyborowych.

Cykl szkolenia obejmuje 55 dni szkoleniowych i jest podzielony na szkolenie indywidualne oraz zespołowe – do szczebla batalionu włącznie. Wspólne szkolenie jest znakomitą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy żołnierzami komponentów wchodzących w skład JMTG-U oraz zaprezentowania wiedzy oraz umiejętności spadochroniarzy.


Tekst i zdjęcia: 6BPD

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych