6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
NA BOJOWO
19.04.2018
Godzinna 3.00 nad ranem i rozdzwonione telefony. W słuchawce odzywa się głos "Decyzja pozytywna" - no to działamy. Tak rozpoczęły się dzienno-nocne zajęcia zintegrowane bielskich spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej ...

.... realizowane w dniach 18-19 kwietnia 2018r.

Grunt to przygotowanie.
Dowódca nie musi tłumaczyć co robić, każdy zna swoje zadania na czas przygotowania do działania. Maskowanie, uzbrajanie zasobnika, sprawdzenie spadochronów i wyposażenia, ostatnie odprawy oraz wzajemna pomoc przy zakładaniu sprzętu - to pierwsze kroki spadochroniarzy przed czekających ich zadaniem.

No to skok.
Słychać tylko warkot silnika bo na pokładzie samolotu panuje cisza i pełna koncentracja. Szybka analiza czynności skoczka i sprawdzenie sprzętu. Słychać komendę instruktora pokładowego „6 minut” i się zaczyna: Lina? – jest, Zapięta? – tak, Sprzęt? – wszystko na miejscu i podociągane, Kumpel obok? – też ok. Ostatnie odruchowe spojrzenia na wszystkich w samolocie czy u nich wszystko dobrze – gotów! Bez względu na ilość wykonanych skoków zawsze te same procedury i reakcje przed opuszczeniem pokładu. Zielone światło i … skok. 121-122-123 czasza! Spojrzenie w górę - jest. A jak reszta? – sprawdzenie przestrzeni wokół siebie, dalej rzut oka na zrzutowisko, sprawdzenie kierunku wiatru, zasobnik w dół i przygotowanie do lądowania. Silne podmuchy wiatru ale wiemy co robić. Spadochroniarze pomagają sobie „gasić” czasze. Szybkie złożenie spadochronu i naprzód!

Działanie
Po skoku żołnierze 18 batalionu powietrznodesantowego zorganizowali obronę na zajętej rubieży, a następnie przystąpili do realizacji zagadnień w blokach szkoleniowych. Spadochroniarze ćwiczyli między innymi prawidłowe zachowanie w czasie kontaktu ogniowego, udzielanie pierwszej pomocy, nawiązywanie łączności w czasie dynamicznych działań i przeszukiwanie terenu w warunkach ograniczonej widoczności. Kompania na pojazdach szkoliła się głównie z prowadzenia samochodu w warunkach nocnych z wykorzystaniem noktowizji oraz współdziałania w różnych sytuacjach taktycznych. Sprawdzono także działanie na posterunku obserwacyjnym, umiejętności rozpalania ognia i inne zagadnienia z zakresu przetrwania.

Cel zajęć zintegrowanych został osiągnięty. Żołnierze osiemnastki wykorzystując nabyte w praktyce umiejętności potrafią sprawnie zrealizować postawione im zadania i prawidłowo przeprowadzić działania powietrznodesantowe. „Jesteśmy dobrze wyszkoleni, a organizowanie takich i podobnych przedsięwzięć pozwala nam nie tylko na sprawdzenie swoich żołnierzy, ale także na podnoszenie kwalifikacji i szlifowanie wojskowego rzemiosła” – podsumowuje jeden z dowódców spadochroniarzy.Tekst: por. Anita Skowron, por. Agata Niemyjska
Zdjęcia: Agata Niemyjska (AN), Rafał Hankus (RH), Żaneta Gajęcka (ZG)

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych