6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
RAJD PAMIĘCI 44 POLSKICH ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH W AFGANISTANIE
01.06.2018
Krakowski spadochroniarz, plutonowy Adam Lewkowski będzie jednym z trzech polskich żołnierzy, którzy wezmą udział w rajdzie pamięci poświęconym 44 poległym w Afganistanie polskim żołnierzom i pracownikom wojska.


Organizowane przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przedsięwzięcie, w czasie którego Polacy na rowerach pokonają ponad 5500 km jadąc z Los Angeles do Nowego Jorku, ma również zachęcić rannych żołnierzy do aktywnego trybu życia i podejmowania wyzwań (dwóch uczestników rajdu, w tym plut. Lewkowski zostało rannych podczas afgańskiej misji i mają status weterana poszkodowanego).
Cała podróż zajmie 44 dni – każdy dzień dedykowany będzie jednemu poległemu Polakowi. Nasi żołnierze odbędą ponadto cykl spotkań, m.in. z Polonią (w Los Angeles, Las Vegas, Chicago i Nowym Jorku), z amerykańskimi weteranami oraz słuchaczami West Point-u. Przybliżą Amerykanom tematykę polskiego zaangażowania w konflikty ostatnich lat, wspomną o poniesionych ofiarach. Podziękują również za Amerykańską obecność w Polsce, która podniosła poziom bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO.
Przez część trasy naszym żołnierzom towarzyszyć będą amerykańscy weterani zrzeszeni wokół organizacji Protect Hero i Gold Star Mission, którzy bardzo entuzjastycznie odpowiedzieli na apel Polaków. Uczestnicy zostali już oficjalnie pożegnani przez Ministra ON, Pana Mariusza Błaszczaka w czasie centralnych obchodów „Dnia Weterana” zorganizowanych w tym roku w Kielcach.
Przygotowania, jak i sam przebieg rajdu można śledzić na stronie www.rajdpamieci44.pl oraz na facebook-u wpisując „USA challenge”.

Trzymajmy kciuki!

 
 
 
 
 

Źródło: strona MON, prywatne zbiory A. Lewkowskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych