6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
PIERWSI NA POLU WALKI
07.06.2018
W dniu 06 czerwca spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej weszli do działania podczas ćwiczenia Saber Strike-18 / Swift Response-18.

Po kilku dniach przygotowań w rejonie wyjściowym rozpoczęła się zasadnicza część operacji powietrznodesantowej. Na drawskim poligonie wylądowało 32 spadochroniarzy Połączonej Grupy Awangardowej (PGA) złożonej z żołnierzy rozpoznania, zabezpieczenia desantowania, rozpoznania inżynieryjnego oraz odpowiedzialnych za naprowadzanie samolotów bojowych specjalistów Taktycznego Zespołu Kontroli Obszaru Powietrznego (TZKOP).
 
To właśnie ta grupa żołnierzy odpowiedzialna jest za rozpoznanie i ubezpieczenie zrzutowiska, na które w dniu 07 czerwca desantować się będą siły główne 6 Brygady Powietrznodesantowej.
 
Pierwsi spadochroniarze opuścili pokład samolotu M-28 na wysokości 1500m ze spadochronami szybującymi AD-2000 otwieranymi na tzw. linę. Kolejna Grupa rozpoczęła desant na wysokości 2500m w odległości ok 3km od miejsca lądowania. Wśród nich znajdowali się żołnierze wykonujący skok tandemowy czyli pilot-spadochroniarz i podwieszony do niego żołnierz nie posiadający przeszkolenia do wykonywania skoku z dużej wysokości. Zadanie to wykonali jako osobny element, gdyż parametry opadania na takim spadochronie różnią się od tych jakie charakteryzują spadochrony szybujące używane przez zwiadowców.
 
Wszyscy żołnierze PGA wyposażeni są w broń i zasobniki z osobistym wyposażeniem, bez którego nie byłoby możliwe wykonanie przydzielonego im zadania. A ich celem w pierwszej fazie działania po desantowaniu jest nie tylko rozpoznanie i ubezpieczenie zrzutowiska dla sił głównych, ale również rozpoznanie rejonu obiektu przyszłego szturmu i przeprawy wodnej.
 
Skok spadochronowy to tylko początek działania spadochroniarzy. Najważniejsza jego część to to co dzieje się po wylądowaniu. Od skuteczności i skrytości działania PGA zależy w dużym stopniu sukces całej operacji powietrznodesantowej wykonywanej przez batalionową grupę powietrznodesantową.
 
Podczas ćwiczenia Saber Strike-18 / Swift Response-18 batalionową grupę powietrznodesantową tworzą spadochroniarze 6 batalionu powietrznodesantowego z Gliwic.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tekst: por. Agata Niemyjska
Zdjęcia: comcam.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych