6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
CZESKIE PODIUM DLA OSIEMNASTKI
02.08.2018
W dniach 9-10 lipca 2018 r. na terytorium Republiki Czeskiej odbyły się zawody sportowe pk. Foxtrot Platoon Memorial, w których żołnierze 18 batalionu zajęli 1 miejsce, broniąc tym samym tytuł mistrzów zdobyty w roku poprzednim.


Przedsięwzięcie to jest cykliczną imprezą organizowaną w formie zawodów wieloboju, upamiętniającą rocznicę śmierci czterech czeskich żołnierzy poległych w Afganistanie w 2004 roku. Zawody odbyły się na terenie 43 batalionu powietrznodesantowego w m. Chrudim. Były one nie lada trudne i wymagały mistrzowskiego szlifu najważniejszych cech motorycznych w połączeniu z umiejętnością analizy i podejmowania decyzji.
 

Konkurencje pierwszego dnia to:
1) wykonywanie w czasie 10min. - wiosłowania na ergonometrze oraz padnij-powstań.
2) wykonywanie w czasie 10min: 20 pompek z oderwaniem dłoni od ziemi, 10 skoków przez 70cm skrzynię, 5 powtórzeń martwego ciągu ze sztangą 150kg oraz przenoszenia największej ilości obciążenia na długości 100m.

3) wykonywanie w czasie 10min. podciągania na drążku oraz przysiadów ze sztangą na barkach z przodu.
 

Kolejnego dnia żołnierze musieli:
1) jak najszybciej wykonać: przerzucanie 50kg opony z jednoczesnym przeskokiem przez nią drugiego zawodnika na odcinku 120m; przeciąganie pojazdu Land Rover na odcinku 80m, transportowanie rannego o wadze 100kg za pomocą noszy na odcinku 240m.

2) wykonać pętlę taktyczną polegająca na: dobiegnięciu z pontonem do wysokiej na 4m tamy oddalonej o 50m od miejsca startu, przerzucenie pontonu przez tamę, dopłynięcie za pomocą jednego wiosła do punktu wyznaczonego na przeciwległym brzegu, wyciągnięcie pontonu na brzeg i dobiegnięcie z nim do pojazdu marki Tatra oddalonego o około 500m, wrzucenie pontonu na pojazd, a następnie przeczołganie się drużyny pod pojazdem.
 
Udział zawodach był doskonałą okazją sprawdzenia swoich umiejętności i kondycji fizycznej. Zajęcie czołowych miejsc wśród najlepszych drużyn Republiki Czeskiej świadczy o doskonałym przygotowaniu psychofizycznym bielskich spadochroniarzy.
 

Zwycięzcom składamy spadochroniarskie gratulacje mając nadzieję, że w przyszłym roku kolejny raz odbiorą nagrodę stając na najwyższym miejscu podium.

 

 
Tekst: por. Anita Skowron, por. Dawid Łudczak

Zdjęcia: por. Dawid Łudczak, arch. 43 bpd
 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych