6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam ...
23.10.2018
20 października br. jednocześnie na terenie koszar 6 i 16 batalionu powietrznodesantowego, w obecności licznie zaproszonych gości, w tym zwłaszcza rodzin elewów, odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy III turnusu służby przygotowawczej.

 

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i wysłuchaniu Hymnu Państwowego miał miejsce najważniejszy moment uroczystości. Żołnierze - elewowie wystąpili przed front szyku, by za Dowódcą batalionu powtarzać słowa przysięgi wojskowej:
"Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam

służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej,

bronić jej niepodległości i granic.

Stać na straży Konstytucji,

strzec honoru żołnierza polskiego,

sztandaru wojskowego bronić.

Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie,

krwi własnej ani życia nie szczędzić.

Tak mi dopomóż Bóg."

 

Zarówno w Gliwicach jak i w Krakowie po udzieleniu błogosławieństwa przez kapelanów, głos zabrali dowódcy batalionów.  Wyrazili oni słowa uznania dla wyników szkolenia żołnierzy, życząc im powodzenia w nadchodzącej służbie. Następnie odczytane zostały rozkazy o wyróżnieniu żołnierzy, obok których stanęli ich rodzice, by przyjąć gratulacje od gospodarzy uroczystości. Zgromadzeni usłyszeli również przemówienia przedstawicieli nowo zaprzysiężonych żołnierzy, w którym przede wszystkim podziękowali wszystkim tym, którzy wspierali ich w procesie przygotowania i wyszkolenia. Tradycyjnie uroczystości zakończyła defilada pododdziałów.

Kraków
Gliwice

Źródło: 16bpd
Zdjęcia: Mariusz Bieniek (MB), Katarzyna Gorzelak (KG)

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych