6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2018
13.11.2018
W tym roku obchody 11 listopada z powodu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miały wyjątkowy charakter.


Uroczystości w Krakowie rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej następnie o godz. 10.00 w katedrze wawelskiej rozpoczęła się uroczysta msza święta. Punktualnie o godz. 12.00 rozbrzmiały pierwsze takty hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Krakowie. Wszyscy zebrani mogli wziąć udział we wspólnym śpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach narodowej akcji "Niepodległa do hymnu". Następnie ruszył pochód przez Drogę Królewską na pl. Matejki z uroczystościami pod Krzyżem Katyńskim. Przed Grobem Nieznanego żołnierza poza tradycyjnym apelem pamięci z salwą honorową, uroczystą zmianą warty i przemówieniami odbyło się ceremonialne nadanie wysokich odznaczeń państwowych. Uroczyste obchody zakończyła defilada pododdziałów.
 
11 listopada oprócz krakowskich uroczystości miał miejsce także bieg w Białym Kościele pod Krakowem. Spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej zmierzyli się z dystansem 11km w umundurowaniu a sygnałem do startu były ostatnie słowa Mazurka Dąbrowskiego wspólnie odśpiewanego przez wszystkich zebranych.
 

Tekst: kpt. Agata Niemyjska
Zdjęcia: A. Niemyjska (AN), D. Adamski (DA)

 

 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych