6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
NIEZŁOMNI WYKLĘCI
04.03.2019
W dniu 01 marca 2019 roku spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej w czasie uroczystych zbiórek oddali cześć Żołnierzom Wyklętym. Żołnierze wzięli również udział we Mszach Świętych oraz wsparli Bieg „Tropem Wilczym”.Małopolskie Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zostały zorganizowanych w Skawinie w Zespole Szkół Katolickich im. Jana Pawła II.
 

W uroczystości  wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta w Krakowie, poczty sztandarowe, rodziny represjonowanych oraz mieszkańcy Skawiny i okolic.
 

Pierwsza część uroczystości odbyła się w szkole, gdzie zaproszonym gościom przybliżono sylwetki bohaterów  tj. Jan Fidziński ps. „Mały”, Aleksander Wojtylak ps. Unik” i Andrzej Żyliński ps. Jędruś” którzy swoje młode lata spędzili w walce z powojennym systemem oraz w więzieniach.
 

Następnie w kościele parafialnym pw. św. Szymona i Judy Tadeusza odbyła się Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
 
W rytm marszu odegranego przez Wojskową Orkiestrę Dętą w Krakowie, kompanie honorowe policji oraz wojska, poczty sztandarowe, a także wszyscy zaproszeni goście przemaszerowali na cmentarz.
 
Na cmentarzu parafialnym po odczytaniu apelu pamięci żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej uczcili Pamięć o Żołnierzach Wyklętych salwą honorową.
 
Małopolskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Skawinie, zakończyły się poświęceniem nagrobnego pomnika niezłomnego Józefa Górki na cmentarzu parafialnym.
 

Ponadto, w związku z Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w dniu 3 marca 2019 r. w Krakowie odbyły się następujące uroczystości:

 

1.Msza święta w Katedrze na Wawelu o godz. 10.00
2.Przemarsz uczestników uroczystości na czele z Wojskową Orkiestrą oraz Kompanią Honorową wystawioną przez 6 Brygadę Powietrznodesantową do Parku im. Henryka Jordana.
3.Uroczystość przy pomnikach "Żołnierzy Wyklętych" zakończona złożeniem kwiatów.

 

 
***

 
Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia. W obronie niepodległego Państwa Polskiego, z bronią w ręku, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu reżimowi komunistycznemu. Byli ofiarami represji i morderstw sądowych. Przedstawiano Ich jako wrogów Państwa Polskiego oraz uparcie starano się zatrzeć o Nich pamięć albo też mocno ją wypaczyć. Nawet mówienie o „Wyklętych” było całkowicie zabronione. Ginęli nie tylko w walce, ale także w więzieniach i katowniach UB. Ich rodziny i oni sami przez długie lata byli prześladowani, a ówczesna władza za główny cel postawiła sobie zniszczyć każdego z Nich. Byli skazani na wykluczenie społeczne i zapomnienie za to, ze mieli odwagę przeciwstawić się reżimowi. Ich poświęcenie było przykładem wielkości ducha Narodu Polskiego. Pozwoliło zachować przekonanie, ze wolna Ojczyzna jest warta wszelkich wyrzeczeń. Życie Żołnierzy Wyklętych to najczęściej tragiczne dzieje. Traktowali służbę Ojczyźnie jak szczególne zobowiązanie, niejednokrotnie poświęcając nie tylko swoje życie, ale i najbliższych. Byli Niezłomnymi Bohaterami. Wbrew wszystkiemu i do końca, odważnie i z determinacją walczyli o wolność Ojczyzny.

 

W tamtej chwili najważniejsze było przetrwanie wolnej Polski w sumieniach Polaków. Komuniści na różne sposoby masakrowali polskie sumienia, ale pamięci o wolnej Polsce nigdy nie udało się zabić!
 

Tekst: Magdalena Trzebińska-Gawin, Anita Skowron
Zdjęcia: Magdalena Trzebińska-Gawin

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych