6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
20 LAT POLSKI W NATO
14.03.2019
9 marca 2019 roku w 20 miastach Polski odbyły się uroczystości z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do NATO. Województwo małopolskie świętowało w Krakowie na terenie 6 batalionu logistycznego.


O godzinie 11.00 bramy koszar zostały otwarte dla wszystkich, którzy wraz z żołnierzami 6 Brygady Powietrznodesantowej i pozostałych jednostek i instytucji wojskowych województwa małopolskiego chcieli uczcić tą ważną dla sojuszu datę. 
 
Podczas rodzinnego pikniku wojskowego odwiedzający koszary 6 batalionu logistycznego mogli zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem używanym przez spadochroniarzy, wojska specjalne, wojska obrony terytorialnej, 8 Bazę Lotnictwa Transportowego oraz żandarmerię wojskową. Czas umilały występy Orkiestry Wojskowej z Krakowa, zespołu „Czasza” oraz Artystów Klubu 6 Brygady Powietrznodesantowej. Nie zabrakło atrakcji dla młodzieży i najmłodszych. Każdy mógł zobaczyć jak to jest być spadochroniarzem zakładając na siebie spadochron z całym ekwipunkiem oraz sprawdzić celność swojego oka podczas strzelania z ASG. Na tych, którzy chcieli przybliżyć sobie trochę historii czekały wystawy: „6BPD w misjach NATO”, o Wojskach Specjalnych, grup rekonstrukcyjnych, „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”, ponadto można było zwiedzić Salę Tradycji 6BPD.
 
A czym byłby piknik bez tradycyjnego żołnierskiego poczęstunku? Grochówka wojskowa i kiełbaski oraz ciepła herbata rozgrzewały zmarzniętych gości.
 
Punktualnie o godzinie 13.00 po przemówieniu dowódcy 6BPD oraz wojewody małopolskiego nastąpiło uroczyste poniesienie flagi Polski oraz NATO przy akompaniamencie orkiestr wojskowej, która odegrała hymn państwowy oraz sojuszu.
 
Piknik zorganizowany został w formie „otwartych koszar”, dlatego każdy zainteresowany polską armią, służbą wojskową oraz historią naszej współpracy wojskowej w NATO, mógł tego dnia swobodnie wejść na teren 6 batalionu logistycznego. W ramach akcji „Zostań Żołnierzem” każdy zainteresowani służbą wojskową mógł porozmawiać z żołnierzami i poznać specyfikę służby oraz zasady i wymogi rekrutacji. 
 

***
 

HISTORIA

W ciągu 20 lat Polska pokonała długą drogę, stając się jednym z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez ten czas zmieniły się również Siły Zbrojne i sposób ich postrzegania przez społeczeństwo. Armię nie tylko uzawodowiono, ale również zmodernizowano i dostosowano do standardów NATO. Nasze Wojsko dysponuje potencjałem i zdolnościami znacznie przewyższającymi te z którymi zaczynaliśmy nasze starania o przyjęcie do Sojuszu. Stary sprzęt poradziecki zastąpiono nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę możliwości i potrzeb dużego europejskiego państwa. Konsekwentnie wzmacniamy potencjał Sił Zbrojnych. Żołnierze to doskonale przygotowani profesjonaliści, świadomi swoich możliwości i roli jaką pełnią w służbie Ojczyźnie. W lipcu 2016 roku w trakcie Szczytu NATO w Warszawie podjęto istotne dla bezpieczeństwa Polski i regionu postanowienia. Jednym z najważniejszych stał się fakt stacjonowania w Polsce wojsk sojuszniczych oraz rozmieszczenia struktur dowódczych NATO i USA na terytorium Polski. Siły Zbrojne RP wnoszą wymierny wkład w inicjatywy NATO wzmocnionej Wysuniętej Obecności na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) i dostosowanej Wysuniętej Obecności, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence). W inicjatywie eFP, Polska odgrywa szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup, a także tworzy na swoim terytorium wielonarodowe dowództwo dywizyjne w Elblągu, które ma zadanie koordynowania działań wszystkich grup eFP.
 
 

***
 

CIEKAWOSTKA HISTORYCZNA DOTYCZĄCA 6BPD
 
W latach 1995 - 1999, Brygada uczestniczyła aktywnie w realizowaniu przedsięwzięć objętych programem Partnerstwa dla Pokoju, przyjętym przez NATO w 1994 roku.

 

Tekst: kpt. Agata Niemyjska
Zdjęcia: Mariusz Bieniek, Magdalena Trzebińska-Gawin

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych