6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
RUSZA MIĘDZYNARODOWE ĆWICZENIE COMMON CHALLENGE-19
12.05.2019
W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba ruszyło międzynarodowe ćwiczenie certyfikujące Grupę Bojową Unii Europejskiej (GB UE) V4 Common Challenge-19. Biorą w nim udział żołnierze z Polski, Węgier, Czech, Słowacji oraz Chorwacji.


Wspomniane międzynarodowe ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo rozpoczęto 12 maja w Nowej Dębie uroczystą zbiórką.
 
Kierownikowi ćwiczenia generałowi brygady Wojciechowi Grabowskiemu meldunek o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia ćwiczenia złożył dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej i jednocześnie dowódca GB UE 2019-2 generał brygady Szymon Koziatek. – Dziś zaczynamy kulminacyjny punkt procesu przygotowania GBUE. Pięć nacji uczestniczy w tym projekcie aby zademonstrować solidarność i integralność w wysiłku aby być gotowym do działania gdziekolwiek będziemy skierowani. „One mission – one team” – zaznaczył generał Grabowski.
 
Celem ćwiczenia jest ocena stopnia gotowości bojowej dowództwa Grupy Bojowej UE do realizacji zadań w ramach operacji reagowania kryzysowego, a także zademonstrowanie możliwości współdziałania sojuszniczych elementów. O ważności międzynarodowego wymiaru przedsięwzięcia świadczy fakt, że kluczowe stanowiska w kierownictwie ćwiczenia oraz w obsadzie dowództwa grupy bojowej zajmują obcokrajowcy. Bierze w nim udział ponad 900 żołnierzy, w tym ok. 160 wojskowych pochodzących z państw sojuszniczych.
 
Przez najbliższy tydzień dowództwo grupy bojowej (FHQ – force headqaters) będzie rozwiązywało i wykonywało najważniejsze zadania taktyczne, z którymi może się spotkać na potencjalnej misji. Weryfikowane będzie pod kątem umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych zgodnie z założonym scenariuszem ćwiczenia.
 
Główne siły biorące udział w Common Challenge-19 i jednocześnie stanowiące trzon GB UE pochodzą z Polski, z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Zaznaczyć trzeba, że w ramach grupy bojowej przed „szóstą” brygadą stoją zadania inne niż te, które wykonuje na co dzień. Ponadto w skład Grupy Bojowej będą wchodzić pododdziały sojusznicze z Węgier, Czech, Słowacji i Chorwacji. W szkoleniu wezmą udział także jednostki zmechanizowane, lotnicze, rozpoznawcze, aeromobilne, logistycy, łącznościowcy czy grupa współpracy cywilno-wojskowej.


Tekst: kpt. Agata Niemyjska
Zdjęcia: Mariusz Bieniek
 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych