6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
TRWA ĆWICZENIE COMMON CHALLENGE
15.05.2019
W dniach 12-17.05.2019 r. w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba, trwa międzynarodowe ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo pk. "Common Challenge – 19".

 
 
Ćwiczenie Common Challenge-19 jest kulminacyjnym punktem ponad półtorarocznego przygotowywania się żołnierzy Grupy Bojowej Unii Europejskiej do sześciomiesięcznego dyżuru pozwalającego krajom Unii Europejskiej na niezależną i szybką odpowiedź na możliwe do pojawienia się zagrożenia w rejonie odpowiedzialności.
 
Celem ćwiczenia jest ocena stopnia gotowości bojowej dowództwa Grupy Bojowej UE do realizacji zadań w ramach operacji reagowania kryzysowego, a także zademonstrowanie możliwości współdziałania sojuszniczych elementów. Kluczowe stanowiska w kierownictwie ćwiczenia oraz w obsadzie dowództwa grupy bojowej zajmują obcokrajowcy. Bierze w nim udział ponad 900 żołnierzy, w tym ok. 160 wojskowych pochodzących z państw sojuszniczych.
 
Dowództwo grupy bojowej (FHQ – force headquarters) ma za zadanie zmierzyć się z najważniejszymi zadaniami taktycznymi, z którymi może się spotkać na potencjalnej misji. Weryfikowane jest pod kątem umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych zgodnie z założonym scenariuszem ćwiczenia.
 
Podczas ćwiczenia wykorzystywany jest system wsparcia dowodzenia zasilany informacyjnie przez system symulacji pola walki szczebla taktycznego JCATS (ang. Joint Conflict and Tactical Simulation). System ten jako narzędzie treningowe, służy do prowadzenia ćwiczeń dowódczo-sztabowych, wykonywania analiz, zgrywania dowództw i sztabów w ramach przygotowania ich do przyszłych działań.
 
Główne siły biorące udział w „Common Challenge – 19”, i jednocześnie stanowiące trzon Grupy Bojowej UE, pochodzą z Polski – 6. Brygady Powietrznodesantowej. W skład Grupy Bojowej wchodzą również pododdziały sojusznicze z Węgier, Czech, Słowacji i Chorwacji. W szkoleniu udział biorą także jednostki zmechanizowane, lotnicze, rozpoznawcze, aeromobilne, logistyczne, łącznościowe oraz grupa współpracy cywilno-wojskowej.
 
Cały proces przygotowania GB przebiegał na dwóch etapach. Pierwszy obejmował zgrywanie i certyfikowane elementów narodowych krajów dających wkład do grupy. Polscy żołnierze pierwszy etap zakończyli w grudniu 2018 roku. Drugi etap polegał na przygotowaniu, zgraniu i certyfikacji środowiska międzynarodowego czego efekty będzie można zobaczyć 17 maja w ramach ćwiczenia Common Challenge-19 podczas działania pododdziału bojowego zgodnie z planem wypracowanym przez dowództwo GB (FHQ).
 


Tekst: kpt. Agata Niemyjska

Zdjęcia: Mariusz Bieniek
 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych