6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
WSPINACZKA - by być gotowym...
27.05.2019
... do działania w każdych warunkach. W dniach 20-24 maja 16 batalion powietrznodesantowy był organizatorem szkolenia wysokościowego instruktorów wspinaczki górskiej i kandydatów na instruktorów wspinaczki.

Do udziału w szkoleniu zaproszeni zostali żołnierze 6 batalionu dowodzenia z Krakowa, 1 batalionu strzelców podhalańskich z Rzeszowa, 22 karpackiego batalionu piechoty górskiej z Kłodzka oraz Jednostka Ratowniczo Gaśnicza nr 3 Państwowej Straży Pożarnej z Krakowa, która to specjalizuje się w ratownictwie wysokościowym. Łącznie w zajęciach udział wzięło ponad 50 żołnierzy i strażaków.
 
Celem szkolenia była przede wszystkim wymiana doświadczeń, ujednolicenie procedur i terminologii na wypadek wspólnych działań, ale także integracja i podniesienie umiejętności instruktorów z poszczególnych jednostek.
 
Zajęcia odbywały się głównie na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ale również na obiektach szkoleniowych PSP.
 
Instruktorzy i kandydaci doskonalili swoje umiejętności z zakresu poruszania się w terenie eksponowanym przy użyciu technik wysokościowych, autoratownictwa i wspinaczki. W jurajskich jaskiniach trenowano zarówno  typowe dla tego środowiska techniki linowe, jak i umiejętność pokonywania ciasnych korytarzy.
 
W skałach i na sztucznych obiektach skupiono się głównie na autoratownictwie, wspinaczce z własną asekuracją, pokonywaniu poręczówek, zjazdów i podchodzeniu na linach.
 
 
 
Tekst i zdjęcia: st. chor. Zbigniew Staromłyński
 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych