6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
Ruszył Rajd Weterana
30.05.2019
15 spadochroniarzy weteranów z 6 Brygady Powietrznodesantowej w czwartek 30 maja br. o godzinie 8.30 ruszyło z Krakowa na rowerach oddać hołd wszystkim poległym kolegom oraz weteranom misji poza granicami kraju.

 
 
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Weterana odbywa się Rajd Rowerowy Weterana, którego finał będzie w Rzeszowie w ramach centralnych obchodów święta.
 
„Szóstą” reprezentuje piętnastu spadochroniarzy-weteranów, którym w imieniu dowódcy 6BPD dziękował i życzył bezpiecznej drogi szef szkolenia 6BPD podpułkownik Robert Kruz. Jeszcze w Krakowie nasi rowerzyści obowiązkowo zatrzymali się przy grobie, jak sami powiedzieli „prawdziwego spadochroniarza o nietuzinkowej odwadze i zaangażowaniu w służbę” kpr. Piotra Marciniaka, zapalili znicze i wspominali swojego przyjaciela.
 
***

Kpr. Piotr Marciniak
Zginął 10 września 2009 r. w Afganistanie. Wykonywał zadanie bojowe w składzie patrolu QRF, patrol został wezwany na pomoc przez żołnierzy amerykańskich prowadzących walkę z rebeliantami. W czasie prowadzonej akcji żołnierze patrolu zostali zaatakowani przez rebeliantów z broni maszynowej i granatów. Wywiązała się walka, w której poległ kpr. Piotr Marciniak, a czterej inni polscy żołnierze zostali ranni.

 
 
 
 
 
 
 
 

  
Zdjęcia: Agata Niemyjska, Marian Dulewicz
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych