6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
POLSCY SPADOCHRONIARZE W OBCHODACH 75 ROCZNICY BITWY O ARNHEM
16.09.2019
Na ziemi, w wodzie i w powietrzu uczczą w Holandii pamięć spadochroniarzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Sosabowskiego żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej.

W dniach 17 – 26 września 1944 r. na terenie Holandii przeprowadzono największą operację powietrznodesantową II wojny światowej pod kryptonimem Market – Garden. W tych działaniach bojowych bezprzykładnym męstwem wykazali się polscy spadochroniarze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej dowodzonej przez generała Stanisława Sosabowskiego, której tradycję kontynuują dziś żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej. W tym roku obchody 75 rocznicy tego wydarzenia potrwają przez prawie tydzień. W ich czasie polscy żołnierze wezmą udział w kilku desantach spadochronowych, uroczystościach w Driel, Arnhem, Ede i Oosterbeek oraz przeprawią się przez Ren. Do Holandii wyjechało ponad 250 spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej, wydzielony komponent lotniczy z samolotem Casa C-295 z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego oraz Orkiestra Wojskowa w Krakowie.

W powietrzu.

Tradycyjnie już obchodom operacji Market – Garden towarzyszy międzynarodowa operacja powietrznodesantowa pod kryptonimem Falcon Leap. W tym roku weźmie w niej udział kilkuset wojskowych spadochroniarzy z 9 krajów (Belgia, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone). Zrzuty będą odbywać się w tych samych miejscach, gdzie w czasie II Wojny Światowej lądowali spadochroniarze biorący udział w operacji "Market-Garden".

Polscy spadochroniarze i polski samolot będą uczestniczyć we wszystkich desantach zaplanowanych do przeprowadzenia w dniach 17-21 września 2019r. Dodatkowo, w sobotę 21 września, zostanie zorganizowany jeden całkowicie polski zrzut spadochronowy pod Driel, w tym samym miejscu, w którym 75 lat temu lądowali żołnierze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Stanisława Sosabowskiego.

Na ziemi.

W sobotę, 21 września, na Placu Polskim w Driel odbędą się uroczystości upamiętniające polskich spadochroniarzy walczących tam podczas operacji Market-Garden z udziałem wojskowej asysty honorowej. Plac ten to szczególne miejsce – to tam znajduje się tam pomnik Surge Polonia (Powstań Polsko). Taki sam napis widniał na uszytym w okupowanej Warszawie i przewiezionym do Wielkiej Brytanii sztandarze 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej wezmą także udział w piątkowych uroczystościach pod znajdującym się w pobliżu słynnego mostu w Arnhem pomnikiem Airborne Monument, w sobotę na historycznym, brytyjskim zrzutowisku Zone Y w pobliżu miasta Ede oraz w niedzielę na Cmentarzu Wojennym w Oosterbeek. Na cmentarzu tym pochowano 1770 żołnierzy poległych w bitwie o Arnhem a wśród nich 73 Polaków.

Na wodzie.

W niedzielę polscy spadochroniarze przeprawią się przez Ren upamiętniając tym samym próbę przyjścia z pomocą przez żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej otoczonym na słynnym perymetrze w Oosterbeek brytyjskim żołnierzom 1 Dywizji Powietrznodesantowej.

Na brzegu rzeki zostanie zorganizowany piknik, w czasie którego współcześni polscy i holenderscy spadochroniarze zaprezentują swoją broń i wyposażenie. Muzycznie wydarzenie uświetni swym koncertem Zespół Estradowy 6 Brygady Powietrznodesantowej „Czasza”. Piknik to efekt wieloletniej współpracy z holenderską 11 Brygadą Aeromobilną (11 Luchtmobiele Brigade) i fundacją Polen-Driel.

 

 

Program udziału 6BPD w obchodach 75 rocznicy bitwy o Arnhem.

Piątek, 20 września:

19:15 – uroczystości rocznicowe i złożenie kwiatów pod pomnikiem Airborne Monument w Arnhem.

Sobota 21 września

11.15 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem na zrzutowisku w Ginkel Heath/Ede

13:30 – Zrzut polskich spadochroniarzy w okolicach Driel.

15:00 – Obchody rocznicowe na Placu Polskim w Driel

19:00 – Msza rocznicowa w kościele w Driel

Niedziela 22 września

11.00 – Uroczystości i złożenie kwiatów na Cmentarzu Wojennym w Oosterbeek.

13.00 – Przeprawa przez Ren i piknik na brzegu rzeki.

 

UWAGA: wykonanie i czas desantu spadochronowego zależy od warunków atmosferycznych.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych