6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
75 rocznica Market Garden - największej operacji powietrznodesantowej II Wojny Światowej przeprowadzonej przez aliantów we wrześniu 1944 r. na terytorium okupowanej Holandii.
25.09.2019
Spadochroniarze w Holandii

Driel, Oosterbeek i Arnhem to szczególne miejsca dla spadochroniarzy 6BPD. Miejsca świadczące o męstwie i odwadze polskich spadochroniarzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, dowodzonej przez gen. Sosabowskiego, patrona 6BPD. Miejsca te są świadkiem wydarzeń sprzed 75 lat jakie rozegrały się w Holandii w czasie operacji Market Garden. To miejsca gdzie pozostali na zawsze żołnierze 1SBS, którzy poświęcili swoje życie walcząc o wolność innych narodów. Mimo 75 lat, które minęły od tamtych wydarzeń pamięć o nich i wkładzie Polaków w wyzwolenie Holandii jest ciągle żywa i pielęgnowana przez kolejne pokolenia. Dla spadochroniarzy 6BPD, coroczne obchody tych wydarzeń to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. Jednak tegoroczne były szczególne.

Aby oddać honor tym wydarzeniom i żołnierzom 1SBS spadochroniarze Brygady zrekonstruowali historyczną przeprawę Polaków przez Ren, która miała miejsce we wrześniu 1944 r. w rejonie Driel. Jej celem było wsparcie broniących się Brytyjczyków z 1 Dywizji Powietrznodesantowej w miejscowości Oosterbeek. Przeprawę zrealizowali żołnierze 16bpd z kompanii im. mjr. Ludwika Zwolańskiego, żołnierza który będąc oficerem łącznikowym jako pierwszy przepłynął wpław rzekę dostarczając wiadomość do generała Sosabowskiego. Całemu wydarzeniu towarzyszył Piknik Spadochronowy, na którym można było się zapoznać ze współczesnym uzbrojeniem i wyposażeniem 6BPD. W pikniku można było także usłyszeć polską muzykę w wykonaniu spadochroniarzy z zespołu „Czasza” i Orkiestry Wojskowej w Krakowie.

[klik]

Ważność tegorocznych uroczystości podkreśliło również Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, organizując w Kościele w Driel wystawę poświęconą 1SBS oraz jej dowódcy. Dla podkreślenia więzi pomiędzy 1SBS, a dziedziczącą jej tradycje 6BPD, przy mundurze gen. SOSABOWSKIEGO żołnierze Brygady wystawili posterunki honorowe w umundurowaniu historycznym i współczesnym.

O wyjątkowości obchodów świadczyła również obecność następcy tronu brytyjskiego księcia Karola, w czasie głównych uroczystości w Driel, gdzie na Placu Polskim przy tablicy poświęconej gen. bryg. Stanisławowi Sosabowskiemu oraz pomniku „Surge Polonia”(Powstań Polsko) oddał hołd żołnierzom 1SBS. Polskę reprezentował Ambasador Pełnomocny i Nadzwyczajny RP w Królestwie Niderlandów Pan Marcin Czepelak i Wiceminister Obrony Narodowej RP, Pan Paweł Woźny. W uroczystości nie zabrakło przedstawicieli wszystkich batalionów Brygady z jej Dowódcą gen. bryg. Szymonem Koziatkiem oraz Szefem Zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych DGRSZ gen. bryg. Grzegorzem Hałupką. Jednak najważniejszymi honorowymi gośćmi byli weterani 1SBS. Pan Cisek, Kubiński i Staszkiewicz.

Uroczystości upamiętniające 75 rocznicę operacji MARKET GARDEN, odbywały się także na cmentarzu wojennym w Oosterbeek, gdzie spoczywają spadochroniarze amerykańscy, brytyjscy i polscy polegli w tej operacji. Spadochroniarze 6BPD jak każdego roku uczcili pamięć polskich bohaterów 1SBS składając na 73 grobach róże w barwach narodowych, białe lub czerwone. W trakcie uroczystości kwiaty złożyły również holenderskie dzieci, a wśród nich znalazła się kilkunastoosobowa delegacja starszych osób, które jako dzieci w 1945 r. po raz pierwszy złożyły kwiaty na tym cmentarzu. Asysta honorowa spadochroniarzy 6BPD wzięła również udział w uroczystych obchodach bitwy o Arnhem.

Pobyt spadochroniarzy w Holandii podzielony był na dwie części. Pierwszą z nich, poprzedzającą główne obchody, była międzynarodowa operacja powietrznodesantowa pod kryptonimem Falcon Leap. To szczególny wyraz hołdu składanego przez współczesnych spadochroniarzy uczestnikom walk sprzed 75 lat. W czasie ćwiczenia wykonywane były desanty powietrzne na te same zrzutowiska, na których lądowali spadochroniarze w operacji Market-Garden. Jedno z zrzutowisk, na którym lądowali żołnierze 6BPD wraz z sojusznikami z innych krajów, „ Zone – T”  nie było wykorzystywane do desantu wojsk od czasu historycznej operacji. Szczególnym wydarzeniem był  także Marsz Pamięci 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej śladami walk polskich spadochroniarzy pod hasłem „Maszerujemy ku pamięci tych, którzy walczyli, abyśmy przetrwali". Wspólne szkolenie w czasie operacji Falcon Leap było nie tylko okazją do zdobywania doświadczenia, ale również możliwością poznania grona spadochroniarskiej rodziny z całego świata, których łączy te same nakrycie głowy „czerwony beret”.

[klik]

W czasie obchodów dało się odczuć serdeczność i wdzięczności Holendrów w stosunku do Polaków. Całe holenderskie miasto było udekorowane polskimi flagami, a na ulicach można było napotkać spontanicznie wywieszane przez miejscowych napisy w języku polskim „Dziękujemy Wam Polacy”.

 

 

 

 

 

 

 

mjr I. Stasiński, zdjęcia: st. kpr. M.Bieniek, st. szer. M. Mrzilek, filmy: st.szer. T.Krzystoń, st. kpr. M.Bieniek


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych