6 BRYGADA POWIETRZNODESANTOWA
AKTUALNOŚCI
ŚWIĘTO 6 BRYGADY POWIETRZNODESANTOWEJ
08.10.2019
Wyjątkowy rok, wyjątkowe obchody!!!

     Mijający rok jest wyjątkowy dla spadochroniarzy w związku z 75 rocznicą operacji Market Garden, którą uczciliśmy w Holandii, nad brzegiem Renu, w miejscu bohaterskiej przeprawy naszych poprzedników- Spadochroniarzy Generała Sosabowskiego. Rok ten jest szczególny także dlatego, że 6BPD pełni dyżur bojowy w ramach Grupy Bojowej Unii Europejskiej, dlatego też specjalny charakter miały tegoroczne obchody, które po raz pierwszy częściowo odbyły się poza Krakowem, w Bielsku-Białej. W koszarach 18 batalionu powietrznodesantowego, który w tym roku obchodził swoje 60 urodziny.

     Pierwszego dnia tradycyjnie, po mszy świętej w intencji spadochroniarzy, zebraliśmy się w Dowództwie 6BPD w Krakowie przy pomniku naszego patrona gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego, aby uczcić pamięć tych, których nie ma już w naszych szeregach. W świetle pochodni, w akompaniamencie Orkiestry Wojskowej w Bytomiu, przy obecności asysty honorowej składającej się z kompanii honorowej i wszystkich pocztów sztandarowych jednostek Brygady odbył się uroczysty capstrzyk, podczas którego wygłoszono Apel Poległych zakończony salwą honorową.

     Drugi dzień obchodów, to połączone Święto 6 Brygady Powietrznodesantowej i 18 batalionu powietrznodesantowego, które w wesołej atmosferze obchodziliśmy w Bielsku-Białej.  Tam już od godziny 10.00 można było odwiedzić koszary wojskowe, zapoznać się ze sprzętem i wyposażeniem spadochroniarzy, ale także postrzelać, sprawdzić swoje siły na „torze komandosa” czy ścianie do wspinaczki. Najmłodsi chętni korzystali z kolorowych dmuchanych zjeżdżalni, brali udział w konkursach artystycznych, a ich wymalowane, uśmiechnięte buzie wskazywały na świetną zabawę w ramach zorganizowanych Dni Otwartych Koszar.  O godzinie 12.00 muzyka zespołu Czasza nieco przycichła, by w sposób doniosły rozpocząć uroczystą zbiórkę na placu apelowym. Dowódca Brygady gen. bryg. Szymon Koziatek w swoim przemówieniu podkreślał, że „… trud żołnierskiego życia, wysiłek i wyrzeczenia wyrabiają w żołnierzach niezmiernie silne poczucie przynależności do elitarnego grona spadochroniarzy”.  Podziękował także „…za sumienną, ofiarną pracę i służbę dla dobra i chwały Brygady”. Następnie wręczono odznaczenia, wyróżnienia, odznaki pamiątkowe 6BPD i tak ważne dla spadochroniarzy odznaki skoczka spadochronowego, dla żołnierzy, którzy uzyskali w tym roku tytuł skoczka. Podsumowaniem uroczystej zbiórki była defilada pododdziałów Brygady połączona z defiladą na sprzęcie. Nie zabrakło również skoków spadochronowych i pokazu wyszkolenia żołnierzy, na który czekała licznie przybyła publiczność. Koszary odwiedziło ponad 5 tysięcy mieszkańców Bielska-Białej oraz Podbeskidzia. Piknik Spadochronowy wyjątkowo trwał do godziny 17.00, odwiedzający mogli skosztować pysznej wojskowej grochówki i bigosu, a dzieci zajadały się watą cukrową i popcornem. Miłośnicy historii w Sali Tradycji mogli zapoznać się ze zgromadzonymi tam pamiątkami, a także specjalnie przywiezionymi na tą okazję z Muzeum Wojska Polskiego eksponatami należącymi do naszego patrona, generała Sosabowskiego.

 

 
 
 

 

mjr I. Stasiński, zdjęcia: st. kpr. M.Bieniek, st. szer. M. Mrzilek


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych